Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?
Praca

Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

Zbliża się okres letni co potęguje liczbę ogłoszeń do prac sezonowych. W popularnych serwisach znajdziemy multum ofert dotyczących tego rodzaju pracy! Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

Co to jest praca sezonowa?

Ten rodzaj pracy występuje okresowo, często tyczy się on stanowisk, które tylko w określonym czasie potrzebują i maja wolne miejsca! Doskonałym przykładem może być zbieranie owoców i warzyw np. jabłek, truskawek czy szparag. Najczęściej takie ogłoszenia pojawiają się w sezonie wiosenno-letnim gdyż wtedy są zbiory.

Praca ta często nie jest zbyt łatwa gdyż pracujemy w upale, często pochylając się mecząc w ten sposób kręgosłup. Ale jak wiadomo za ciężką prace otrzymamy lepsze wynagrodzenie. Wiele ogłoszeń do tej pracy znajdziemy na miejscu u lokalnych gospodarzy ale nie dajmy siebie zwieźć jeżeli nastawieni jesteśmy na zarobek i nasz plan to zarobienie więcej jak 2-3 tysiące będziemy zmuszeni jechać za granicę! W naszą stronę wychodzą zbiory jabłek we Francji bądź truskawek we słonecznej Hiszpanii. Na prace możemy również liczyć u naszych sąsiadów a mianowicie Niemców, którzy często potrzebują rąk do pracy przy zbieraniu szparag!

Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

Wszystko zależny od naszego zatrudnienia jeżeli pracujemy w Holandii pod Polską agencją to jak najbardziej liczą nam się lata pracy i nie będziemy musieli się martwić o to czy liczy się ona do emerytury. Co innego jednak jeśli poszukujesz pracy na własną rękę w tedy musisz się liczyć z faktem, że nie zawsze może się liczyć a zależne to jest od tego czy wypełnimy odpowiednie formalności.

Również pracując w Polsce musisz zwrócić na to szczególną uwagę bo często chęć zarobienia większych pieniędzy da nam korzyści krótko dystansowe a wtedy pozostaje pytanie co potem? Co mam na myśli? A mianowicie fakt w którym sporo osób pracuję na tzw. „czarno” pamiętaj może i zarobisz więcej ale tym samym nie masz ubezpieczenia a twoja lata pracy uciekają!

Reasumując wszystko zależy od Ciebie sam musisz wybrać, którą ofertę wybierzesz. Pamiętaj jednak, że zawsze najlepszą opcją będzie praca na umowę gdyż masz pewność, że za wykonaną prace otrzymasz należyte pieniądze i w razie gdyby doszło do jakiegoś wypadku nie będziesz musiał leczyć się sam na własną rekę ( z własnego portfela). A więc jeśli zdecydujesz się o pracy sezonowej za granicą najlepiej byłoby jakbyś skorzystał z Polskiej Agencji Pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *