Czy praca w sobote jest obowiązkowa
Polecane

Czy praca w sobotę jest obowiązkowa?

Weekend jak sama nazwa wskazuje to ewidentnie koniec tygodnia i czas wolny od pracy. Niekiedy jednak zdarza się, iż w sobotę trzeba iść do pracy, bo takie jest rozporządzenie szefostwa. Czy praca w sobotę jest obowiązkowa?

Czy praca w sobotę jest obowiązkowa?

W zasadzie nie, ale przełożony ma prawo w wyjątkowych sytuacjach zażądać od podwładnego, by tego dnia przyszedł do pracy. Dzieje się tak w przypadku jakiś ważnych firmowych projektów lub wtedy, gdy nie została wykonana tygodniowa norma pracy, a nie ma żadnego innego wolnego terminu na jej nadrobienie.

Sobota pracująca może wynikać na przykład również z faktu, że nieubłaganie rok kalendarzowy zbliża się do końca, a trzeba zamknąć i załatwić wszelkie niedokończone sprawy i je odpowiednio udokumentować. W papierach przecież wszystko musi się zgadzać. Poza tym koniec każdego okresu rozliczeniowego wymaga wzmożonych wysiłków z obu stron.

Dlaczego warto pracować w sobotę?

Po pierwsze, bo jeśli firma ma pięciodniowy system pracy, to za pracę w sobotę należy się dzień wolnego. Oczywiście może to być kolejny dzień roboczy lub jakiś inny. Ważne, że szef musi na niego przystać. W przypadku gdy nie ma możliwości wyznaczenia takiego dnia, to pracownik otrzymuje premię pieniężną, zazwyczaj dodatkowe 50 lub 100 procent normalnej dniówki.

Oczywiście nie jest to na rękę przełożonemu, ale czasem musi ulec, gdy chce zyskać dodatkowe ręce do pracy w tak mało komfortowym terminie. Praca w sobotę jest o tyle dobra, że zyskuje się albo dodatkowy dzień urlopu, albo ekstra środki finansowe. Przy czym najwyższy wymiar nagrody uzyskuje się wtedy, gdy praca w sobotę przekroczy dzienną normę pracy, którą wykonuje się normalnie w tygodniu. Gdy nie zajdzie taka okoliczność, wtedy otrzymuje się tylko 50 procent premii.

Korzyści niematerialne pracy w sobotę

Po pierwsze można pracować w spokoju i szybciej nadrobić zaległości w wypełnianiu dokumentacji. W miejscu pracy panuje cisza, a to sprzyja skupieniu i koncentracji. Po drugie zyskuje się wdzięczność i uznanie szefa, a to bezcenne i może przydać się w przyszłości Po trzecie, pracując w sobotę- można lepiej zaplanować harmonogram pracy na następny tydzień, tak by nie zostawać w sobotę. Praca w weekend to też plan idealny dla pracoholików, którzy nie lubią bezczynnie gnić na kanapie przed telewizorem i których bezczynność po prostu zabija.

Kto musi przymusowo pracować w soboty?


Na pewno lekarze i pielęgniarki w końcu chodzi tutaj o zdrowie pacjentów. Praca w sobotę to też domena policjantów i strażaków. Od pracy w weekend nie mogą się też wymigać wykładowcy na uczelniach wyższych i nauczyciele prowadzący zajęcia dla uczniów wieczorowych i zaocznych. W wyjątkowych sytuacjach w weekendy angażuje się też wojsko i pracowników administracji publicznej. Na przykład w przypadku klęsk żywiołowych.

Minusy pracy w weekend

Po pierwsze ma się mniej czasu dla rodziny i przyjaciół. Po drugie regeneracja i odpoczynek organizmu trwa o jeden dzień krócej. Po trzecie praca w sobotę to coś, czego każdy wolałby uniknąć, ponieważ trudno jest patrzeć na zrelaksowanych i uśmiechniętych przechodniów i ani trochę im nie zazdrościć. Sobota to dzień tygodnia, który powinien wyłącznie kojarzyć się z wypoczynkiem i relaksem i tym, że jutro nastąpi niedziela. Pracująca sobota niszczy to błogie wyobrażenie i sprawia, że tydzień roboczy się wydłuża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *