czy praca zmianowa i nocna jest czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej
Polecane

Czy praca zmianowa i nocna jest czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej?

Choroby nowotworowe są bez wątpienia jednym z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Choć spora część z nich, np. rak piersi czy jelita grubego przy wczesnym rozpoznaniu bardzo często jest całkowicie wyleczalna, a nawet zaawansowane choroby przy odpowiednim leczeniu przyjmują postać choroby przewlekłej, walka z tego typu schorzeniami wciąż jest bardzo trudna.

Istnieje wiele kwestii, których jeszcze nie rozumiemy w genezie chorób nowotworowych. Jednym z podstawowych pytań jest: Czy praca może być czynnikiem choroby nowotworowej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, lecz niestety istnieją czynniki wskazujące na to, że w przypadku niektórych rodzajów pracy ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest znacznie większe niż w pozostałych.

Czy praca zmianowa i nocna jest czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej

Mowa tu przede wszystkim o bardzo wymagających pracach fizycznych, takich jak górnictwo czy praca przy obróbce kamienia. Spędzając bowiem kilka godzin często w bardzo niekorzystnych warunkach, z olbrzymią ilością różnego rodzaju pyłków i zanieczyszczeń w powietrzu podczas wykonywania pracy pracownik naraża się na szereg schorzeń, niekoniecznie nowotworowych, ale też takich jak choćby gruźlica. Z tego też powodu zdecydowana większość osób pracujących na podobnych stanowiskach może ubiegać się o specjalny dodatek za pracę w stresujących warunkach.

Istnieją również podejrzenia, że także pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków mają długotrwały kontakt z polem elektromagnetycznym narażeni są na choroby nowotworowe, przede wszystkim raka gruczołu krokowego.

Duży wpływ na predyspozycje do zachorowania ma także zmianowość i sam czas wykonywania pracy. Czy praca zmianowa i nocna jest czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej ? Powszechnie bowiem wiadomo, że nasz organizm nocą nie pracuje tak dobrze, jak za dnia, a długotrwałe zarywanie nocek bardzo negatywnie odbija się na ludzkim zdrowiu. Dokładnie tak samo jest w przypadku pracy na kilka etapów, gdzie najczęściej pracownicy także skazani są na nieregularny i nierzadko krótki wypoczynek, w porównaniu z osobami pracującymi na jedną zmianę. Takie spowodowane pracą zaburzenie rytmu dobowego, a co za tym idzie przemęczenie i osłabienie organizmu także może doprowadzić do pojawienia się wielu negatywnych skutków, w tym także rozwoju chorób nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *