ile zarabia lekarz
Zarobki

Ile zarabia lekarz?

Wielu z nas marzy o tym by w przyszłości zostać lekarzem jednak czy warto? Ile zarabia lekarz?

 

Jak zostać lekarzem?

Z pewnością pierwszym krokiem ku temu będzie zrobienie studiów medycznych. Dzięki nim otrzymamy konieczną wiedzę, którą każdy przyszły lekarz powinien posiadać. Podczas nauczania zyskujemy podstawową wiedzę z nauk klinicznych oraz poznajemy dziedziny chemii, anatomii, biofizyki czy farmakologii i wiele innych, które są niezbędne w tym zawodzie. Okres takich studiów to 6 lat, które koniecznie musimy ukończyć w celu możliwości dalszej nauki do przyszłej specjalizacji. Po ukończeniu możemy zacząć myśleć o wspomnianej specjalizacji, która w przyszłości chcielibyśmy się zająć. Po 6 latach dostajemy „Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza” jednak aby je dostać musimy złożyć odpowiednie dokumenty do okręgowej izby lekarskiej.

Ile zarabia lekarz?

Średnie zarobki lekarza w Polce wynoszą około 3600 zł brutto. Jednak pamiętajmy, że jest to tylko średnia. Przeciętnie lekarz zarabia od 3100 do 4400 zł brutto. Jednak na te kwotę może liczyć ok 25% polskich lekarzy. Od czego zależy wielkość wypłaty z pewnością od tego w jakiej specjalizacji się zajmujemy jaki czas spędzamy w szpitalach bądź ośrodkach zdrowia. Z pewnością zależy to również od naszego wykształcenia, wielkości naszej placówki czy też regionu w którym taką prace podejmiemy. Z pewnością na większe płace może liczyć lekarz w prywatnych placówkach gdyż wizyty tę zazwyczaj nie są darmowe i za konsultacje klient musi zapłacić nie lada małe kwoty. Również w przypadku lekarzy specjalistów, którzy wykonują bardziej skomplikowane operacje oraz tacy na których odpowiedzialność jest znacznie większą dysponują większym miesięcznym dochodem.

 

 

Obowiązki lekarza

Głównymi obowiązkami osoby na tym stanowisku jest rzetelna i prawidłowa diagnoza. Pamiętajmy, że w przypadku złej diagnozy lekarz może podlegać karą finansowym a poszkodowany klient może ubiegać się o naprawdę nie małe odszkodowania. Lekarz rodzinny zazwyczaj zajmuję się profilaktyką zdrowotną oraz opieką medyczną nad dziećmi jak i również dorosłymi. Lekarz powinien być otwarty i chętny wysłuchania problemu danego pacjenta, powinien udzielać rad oraz powiedzieć jak dany problem rozwiązać. Taka osoba również nie powinna bać się prowadzić osób z ostrzejszymi jak i przewlekłymi chorobami.

A więc pamiętaj jeżeli twój organizm od jakiegoś czasu źle pracuję bądź widzisz jakieś obawy stanowczo powinieneś temu zaradzić i najprędzej udać się do najbliższej poradni, kliniki lekarskiej!

Plusy i minusy pracy jako lekarz.

Z pewnością jest tego wiele jednak co do plusów może być kontakt z ludźmi, dzielenie się radami oraz pomoc, lepsze wynagrodzenie. Możliwość ciągłego rozwoju zawodowego oraz zdecydowany szacunek w społeczeństwie. Minusy to na przykład fakt, że często ciąży nad nami odpowiedzialność gdyż zła diagnoza może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Zdarzają się również osoby nie konieczne dobrze nastawieni przykładowo aroganccy czy chamscy. Często może się zdarzyć sytuacja, że pacjent nie dba o siebie i konsultacja z pewnością nie będzie tak przyjemna jakby to się mogło wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *