Ile zarabia policjant
Zarobki

Ile zarabia policjant czy warto nim zostać?

Wielu z nas zadaję sobie pytanie czy warto pracować w policji w tym artykule postaram Ci wyjaśnić na czym polega ta praca jakie są obowiązki i ile zarabia policjant w Polsce.

Ile zarabia policjant?

W Polskiej policji zarobki wiążą się od posiadanego stopnia, podstawy tzw. wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatków funkcyjnego bądź stażowego. Policjant również otrzymuje trzynastą pensję jest to tzw. nagroda roczna. W Polskiej policji możemy wyróżnić 9 grup, które mogą liczyć na następujące miesięczne pensje:

Pierwszą grupę otwiera Kursant, który zarabia średnio ok 1950 zł na rękę. Kolejna grupa to Policjant, który po ukończonym szkoleniu zarabia ok 2900 zł. W trzeciej grupie plasuje się Referent jego średnie miesięczne stawki oscylują w granicy 3200 zł. Dzielnicowy i kontroler ruchu drogowego to stanowiska zapewnia już zarobki na poziomie ok. 3500 tyś złotych. Asystent oraz Detektyw mogą liczyć na pensję zbliżoną 3800 zł. Natomiast barierę 4 tysięcy przekracza Dyżurny i specjalista. 

Zarobki kadry kierowniczej zaczynają się od 4400 tyś złotych, które otrzymuje kierownik referatu zaraz po nim plasuje się zastępca naczelnika, który średnio otrzymuje 4700 zł. Eksperci natomiast mogą liczyć na kwotę ok. 5200 złotych. W Polskiej Policji są też takie stanowiska jak Komendant powiatowy z wypłatą rzędu 7300 zł, Komendant wojewódzki z kwotą 9500, oraz Zastępca komendanta głównego 13500. Na czele listy plasuje się Komendant Główny Policji on miesięcznie na swoim koncie gromadzi kwoty przekraczające 15000 tysięcy.

Wady i zalety pracy jako policjant?

Zalety:

Dosyć dobre jak na Polskie realia wypłaty, często możesz cieszyć się większym szacunkiem oraz zaufaniem wśród społeczeństwa (oczywiście zdarzają się wyjątki…),  Dodatkowo możemy liczyć na tzw. trzynastkę jest to nagroda za rok pracy w postaci trzynastej pensji. Możemy również szybciej liczyć na emeryturę gdyż policjant może na nią liczyć już po 25 latach pracy jednak musi mieć ukończone 55 lat. Praca w policji gwarantuje stabilność oraz pewną pensje.

Wady:

Jeżeli chodzi o wady jest ich też sporo np. częste sytuacje zagrażające naszego życia, wielokrotnie policjant musi podejmować ryzyko i działać na granicy bezpieczeństwa. Kolejnym minusem może być fakt, że często święta takie jak sylwester, Boże Narodzenie i inne musimy spędzić na służbie z pewnością nie jest to przyjemne. Coraz rzadziej aczkolwiek zdarza się że policjant w niektórych regionach jest poniżany i traktowany bez szacunku.

Wiesz już ile zarabia policjant dowiedziałeś się już trochę ciekawostek odnośnie jego pracy i postrzegania w społeczeństwie, jeżeli chcesz to spróbuj może to praca dla ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *