Jak działa leasing
Sponsorowane

Jak działa leasing – sprawdź, czy się opłaca!

Nie wiesz, jak działa leasing i czy warto korzystać z niego działając w branży rolniczej? Ta forma umowy jest zazwyczaj bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej potrzebują nowego sprzętu. Wyjaśniamy, na czym polega leasing i czy jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem od kredytu.

Co to jest leasing?

Leasing to taki rodzaj umowy cywilnoprawnej, w ramach której jedna ze stron umożliwia drugiej użytkowanie jakiejś rzeczy przez uzgodniony czas. W zamian za prawo do korzystania z danego przedmiotu, leasingobiorca (nazywany też korzystającym) wnosi na rzecz leasingodawcy (inaczej: finansującego) comiesięczną opłatę, nazywane ratami leasingowymi. Leasing zachodzi zazwyczaj pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami i to właśnie firmy najczęściej czerpią korzyść z takiej umowy. Wyjątkiem od tej reguły jest leasing konsumencki – to specjalny rodzaj leasingu, który dopuszcza zawarcie takiej umowy między przedsiębiorstwem a osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Choć może się wydawać, że umowa leasingu niewiele różni się od zakupu na raty lub wynajmu, różnica między tymi transakcjami jest spora. Przede wszystkim, jako leasingobiorca masz prawo korzystać z danej rzeczy (najczęściej jest to samochód), nie będąc jej właścicielem. Po upływie okresu zapisanego w umowie korzystający ma zwykle możliwość wykupienia jej za wcześniej umówioną, bardzo korzystną kwotę (np. 1% wartości). 

Co można wziąć w leasing?

Jak napisaliśmy wcześniej, przedmiotem leasingu jest zazwyczaj samochód. Jednak w ramach takiej umowy firma może zaopatrzyć się także w inne przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą, w leasing możesz wziąć także komputery, wyposażenie do biura, a nawet nieruchomość. Prowadząc działalność rolniczą, firmy mają też możliwość nabycia specjalistycznych pojazdów i sprzętu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów inwestycji. 

Leasing czy kredyt – co wybrać?

Alternatywą dla korzystania z oferty firm leasingowych jest zakup sprzętu na kredyt. Chcąc zwiększyć możliwości swojego gospodarstwa i nabyć specjalistyczne maszyny, możesz starać się o kredyt w banku, który umożliwi Ci sfinansowanie tej inwestycji. W tej sytuacji od razu stajesz się właścicielem zakupionego sprzętu, lecz musisz liczyć się z wieloletnim obciążeniem finansowym. Co więcej, warto pamiętać, że wzięcie kredytu o dużej wartości wiąże się z ograniczeniem późniejszych możliwości kredytowych przez wiele kolejnych lat. Dowiedz się czy lepiej kupić maszyny rolnicze na kredyt, czy w leasingu

Leasing natomiast – choć także wiąże się z comiesięcznymi opłatami – nie jest kredytem. Dzięki temu, podpisanie umowy leasingowej nie blokuje możliwości wykorzystania kredytu w innych inwestycjach. To nie jedyna korzyść wynikająca z leasingu dla przedsiębiorstwa. Z uwagi na to, że czynsz leasingowy to opłata na rzecz sprzętu wykorzystywanego w działalności firmy, można go w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu, leasing jest dla przedsiębiorstwa znacznie korzystniejszy finansowo.

 Przeczytaj,  

2 Replies to “Jak działa leasing – sprawdź, czy się opłaca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *