Jak stworzyć wartościową bazę firm?
Polecane

Jak stworzyć wartościową bazę firm?

Bazy firm to coraz bardziej doceniane narzędzia służące poszukiwaniu potencjalnych klientów, dostawców, kooperantów, ale także potencjalnych konkurentów, dzięki czemu można lepiej przygotować się na współzawodnictwo z nimi.

Pytaniem kluczowym pozostaje to, w jaki sposób można dla siebie przygotować bazę firm, chociaż oczywiście w większości przypadków będzie to pytanie raczej o to, jak taką bazę firm zdobyć na rynku, ponieważ możliwości niewyspecjalizowanego przedsiębiorstwa w tworzeniu baz są raczej ograniczone.

Jak stworzyć własną bazę firm?

Pierwszym narzędziem do tworzenia baz firm jest doświadczenie połączone z sieciowaniem. Jest to koncepcja dzisiaj już trochę zapomniana, a niegdyś święcąca triumfy. Polega ona na tym, że prowadząc działalność, firma kontaktuje się z innymi podmiotami, nawiązuje z nimi współpracę, korzysta z ich produktów i usług lub sama od nich coś uzyskuje. W ten sposób poznaje inne firmy, zdobywa ich dane kontaktowe i twardą wiedzę o ich działaniu.

Skumulowana wiedza tego typu, zebrana przez lata, to bardzo wartościowa, ale zwykle mała i wtórna baza firm. Ograniczamy się bowiem tylko do firm, z którymi już mieliśmy kontakty, przez co nasze perspektywy są niespecjalnie szerokie. Na podstawie takiej bazy trudno się rozwijać.

Informacje są oczywiście ogólnodostępne, więc jeśli ktoś chce je zdobyć, nie będzie w żaden sposób przed tym powstrzymywany. Wystarczy wejść w wyszukiwarkę internetową i po kolei spisywać sobie do notatnika kolejne wyniki wyszukiwania dla wpisanego hasła kluczowego. W ten sposób znajdziemy szereg piekarni, księgarń, drukarni, firm sprzątających, serwisu urządzeń biurowych i tak dalej. Więcej informacji na https://www.infobrokering.com.pl/

Nasze dane możemy potem ubogacić o treści znalezione na stronach internetowych podmiotów oraz o treści dostępne w bazach prowadzonych przez podmioty publiczne, na przykład w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Do tego dochodzą jeszcze różne bazy branżowe i tym podobne. Krok po kroku można uzyskać całkiem ciekawą, chociaż nie do końca kompletną i nie zawsze aktualną bazę.

Profesjonalne bazy firm

Znacznie lepszym sposobem na uzyskanie bazy danych jest po prostu jej zakupienie od firmy brokerskiej. Brokerzy informacji to wysoko wyspecjalizowani analitycy, którzy cały dzień zajmują się zbieraniem danych oraz ich przetwarzaniem. To, co dla nas jest narzędziem, dla nich jest istotą pracy, dzięki czemu mogą się nią zająć lepiej i skuteczniej.

Przygotowane przez nich dane są kompletne i aktualne, ponieważ nieustannie tworzona jest baza główna, w której w założeniu jest po prostu wszystko, a potem dopiero na tej podstawie krystalizują się bazy kupowane przez poszczególnych klientów, które są jej wycinkami.

Zakup bazy jest bardzo prostym przedsięwzięciem, ponieważ wystarczy się skontaktować z firmą brokerską i zwyczajnie powiedzieć jej pracownikowi, jakie informacje nas interesują. Specjalista przygotuje na tej podstawie odpowiednią kwerendę i stworzy bazę danych z informacjami będącymi odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *