jak zostać architektem
Polecane

Jak zostać architektem

Architekt jest zawodem z pogranicza nauk technicznych oraz sztuki. Zadaniem architekta jest takie zaprojektowanie budynku, by spełniał on oczekiwania klienta, wpisał się w architekturę budynków sąsiednich oraz był ciekawy i niestandardowy. Jak zostać architektem?

Zawód architekt
Osoba, która chce zostać architektem na pewno musi mieć zdolności plastyczne oraz umiejętności matematyczne, które pozwolą na przełożenie wizji na konkretny, poparty wyliczeniami plan. Bardzo ważnym elementem jest wyobraźnia przestrzenna, która jest niezbędna w tej pracy.

Warto pamiętać, że architekt nie pracuje w próżni. Wizja architekta nie zawsze jest najważniejsza. Decydujące jest zdanie zleceniodawcy, dlatego umiejętności interpersonalne mają również ogromne znaczenie. Umiejętność słuchania oraz dyskusji mogą mieć decydujące znaczenie dla rozwoju kariery architekta.

Jak zostać architektem?

Droga do uzyskania tytułu architekta nie jest łatwa. Najpierw konieczne jest ukończenie odpowiedniego kierunku na uczelni wyższej lub Akademii Sztuk Pięknych. Kolejnym krokiem jest zrobienie dwuletnich praktyk zawodowych.

Po uzyskaniu stosownych uprawnień architekt zostaje członkiem Izby Architektów RP lub Izby Inżynierów Budownictwa. Kolejnym obowiązkiem architekta jest przepracowanie roku w terenie, gdzie zapoznaje się z realiami zawodu. Po tym czasie podchodzi do kolejnego egzaminu, którego zdanie pozwala uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu.

Zawód architekta nie jest jednorodny. Wstępuje tu wiele specjalizacji, których praca zasadniczo różni się od siebie. Architekt krajobrazu, architekt wnętrz, dekorator wnętrz, urbanista, czy planista to wszytko pokrewne zawody, których związek z architekturą jest bardzo ścisły.

Plusy pracy jako architekt

Z pewnością zależne jest to od naszej branży w której pracujemy, jeżeli jesteśmy doświadczeni możemy dużo podróżować gdyż zlecenia, które wykonujemy często wykonywane są poza granicami kraju.

Unikatowe jak i duże zlecenia pokrywają się zwykle z dużymi zarobkami dzięki czemu praca jako architekt może się naprawdę opłacać.

Praca w biurach projektowych, urzędach, możliwość pracy na własną rękę stworzenia własnej firmy bądź grupy architektów.

Posiadanie firmy daje ogromne perspektywy rozwoju począwszy od pracy dla klientów prywatnych kończąc na dużych firmach, przedsiębiorstwach.

Dodatkowo atutem może być różnorodność, gdyż ciągle zmieniająca się moda oraz nowe sposoby i trendy jeżeli chodzi o budownictwo dają szeroki wachlarz możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *