Jak zostać kosztorysantem
Praca

Jak zostać kosztorysantem?

Kosztorysant kim jest i czym się zajmuje? Co trzeba spełnić i jakie są wymagania żeby zostać pracownikiem tej branży? Jak zostać kosztorysantem? Na te pytania i inne dowiesz się w poniższym artykule!

Kim jest kosztorysant?

Pracowników możemy rozdzielić na kilka grup a pierwszą z nich będzie kosztorysant budowlany.

Do obowiązków tej osoby będzie sporządzanie różnego rodzajów kosztorysów związanych z inwestycjami , zaczynając od kosztów budowy po uzupełnienie wszystkich dokumentów, które wiążą się z kosztami. Oblicza on również ile środków finansowych będzie potrzebne do opłacenia sprzętu budowlanego jak i wynagrodzenia pracowników.

Główne jego zadania to:

  • szacowanie kosztów
  • pozyskiwanie informacji dotyczącej sytuacji na rynku
  • organizacja przetargów inwestycyjnych
  • planowanie, prowadzenie harmonogramów rozliczeniowo-terminowych

Prace taką może wykonywać w biurze lub terenie w zależności od wykonywanych robót. Osoba wykonująca ten zawód posługuję się specjalistycznymi programami, które w znaczący sposób ułatwiają sporządzanie kosztorysów. Pracownik ten potrafi również posługiwać się specjalną dokumentacją projektową oraz specyfikacjami technicznymi.

Sprzęt, który potrzebuję taka osoba to przede wszystkim telefon, komputer stacjonarny lub laptop jednak często posługuję się również sprzętem specjalistycznym gdyż praca jego często przenosi się na teren budowy. Przykładem tego może być sprzęt pomiarowy jak dalmierze cyfrowe bądź miary. W pracy również może korzystać z systemów GPS. Korzysta również z katalogów cenowych oraz z baz informacyjnych.

Zawód kosztorysanta często wykonywany jest pod presją czasu, wszystko musi być skończone do czasu wyznaczonego terminu stąd preferowane są osoby cierpliwe spokojne i opanowane. Praca ta może być wykonywana zespołowo lub indywidualnie w zależności od wielkości inwestycji. Zawód ten wykonywany jest najczęściej w systemie jedno zmianowych 8 godzinnym, jednak w przypadku gdy natłok obowiązków jest duży mogą występować nadgodziny.

Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać kosztorysantem?

Głównym aspektem na który uwagę zwracają pracodawcy to ukończona szkoła wyższa z zakresu technicznego bądź budowlanego.

Jak wspominałem wyżej pracownicy powinni znać programy specjalistyczne jak np. AutoCad, Norma, nie wspominając już o jakże popularnym pakiecie MC Office (naciskając na Excel).

Osoba powinna wiedzieć jakie są aktualne ceny na rynku jak i posiadać umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne.

Na jakie zarobki może liczyć kosztorysant?

Wynagrodzenie zależne jest od naszego doświadczenia, obowiązków jak i inwestycji. Ważnym aspektem również jest województwo gdyż niektóre dzieli znacząca różnica w wypłacanych pensjach. Średnie zarobki osób na tym stanowisko to 4 520 zł brutto ( raport ze strony wynagrodzenia.pl )

Miesięczne pensje zaczynają się zazwyczaj od 3700 zł brutto i są to zazwyczaj osoby zaczynające prace na tym stanowisku. Z kolei na kwoty powyżej 5 500 zł brutto może liczyć tylko 25 % osób pracujących w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *