Sponsorowane

Praca zdalna – plusy i minusy

Praca zdalna to dla niektórych niedościgłe marzenie, dla innych powód do frustracji i zmniejszenia wydajności pracy. Spróbujmy zatem przyjrzeć się zaletom i wadom pracy poza biurem, abyśmy sami mogli się przekonać, czy jest to coś dla nas.

Warto wybrać pracę zdalną…

Jeśli chcemy realizować swoją działalność zawodową jako freelancer, to jesteśmy niejako skazani na pracę poza siedzibą naszego pracodawcy – tym bardziej że przecież jednocześnie możemy świadczyć usługi dla wielu z nich. Oznacza to, że sami musimy zorganizować sobie przestrzeń do pracy i na ogół jest to po prostu nasze własne mieszkanie.

 

Takie podejście ma duże plusy – przede wszystkim oszczędzamy mnóstwo czasu, który musielibyśmy poświęcić na dojazdy do i z pracy – zaleta ta jest szczególnie istotna, gdy za oknem fatalna pogoda a na ulicach korek. Jest to też dodatkowa oszczędność – nie musimy wydawać pieniędzy na paliwo, inwestycja w strój właściwy do pracy również jest opcjonalna. Czasem nawet możemy liczyć na większe pieniądze ze strony pracodawcy tylko za to, że nie musi dla nas inwestować w powierzchnię biurową. Warto też wspomnieć, że praca zdalna często łączy się z elastycznymi godzinami pracy, co umożliwia nam bardziej efektywne gospodarowanie czasem. Czy zatem praca z domu ma same plusy? Niekoniecznie.

Polecamy również porady w serwisie https://dawkawiedzy.pl/

…ale nie zawsze

Brak konieczności udziału w tradycyjnym schemacie wychodzenia na godzinę X do pracy oraz opuszczania jej o godzinie Y sprawia, że dla wielu osób może się pojawić kłopot z właściwą mobilizacją do pracy. Przecież skoro nie ma ryzyka, że za chwilę do pokoju wejdzie szef – to można mniej sumiennie podchodzić do niektórych zadań. W wielu projektach można też liczyć się ze znacznym spowolnieniem postępów, jeśli co jakiś czas zespół nie spotka się na żywo i nie omówi bieżących zagadnień. Brak kontaktu z innymi ludźmi może też sprawić, że staniemy się wycofani i może negatywnie wpłynąć na naszą kondycję psychiczną.

Co zatem wybrać – to już zależy od konkretnego przypadku. Warto jednak czasem połączyć obie formy i np. 4 dni pracować zdalnie, ale raz w tygodniu pojawiać się w biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *