Sposoby oszczędzania na emeryture
Polecane

Sposoby oszczędzania na emeryturę. Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

O tym, że należy oszczędzać na emeryturę, na pewno nie trzeba ci mówić. Prognozy dla obecnych 20-30-latków nie prezentują się najlepiej, dlatego warto zacząć jak najwcześniej. Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoją przyszłość, by emerytura mogła oznaczać swobodne wypoczywanie, a nie problemy finansowe.

Tak zwany trzeci filar emerytalny

Przystąpienie do trzeciego filaru emerytalnego nie jest obowiązkowe. Jednak wiele osób tak zrobiło, uważając, że państwowe rozwiązania będą pewne i trwałe. Mowa tutaj oczywiście o IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) i PPE (Pracownicze Plany Emerytalne). To rozwiązania, które mają na celu nie tylko gromadzenie pieniędzy, lecz także pomnażanie ich. Oszczędzanie w narzędziach państwowych daje pewne przywileje podatkowe.

Jednakże takie rozwiązanie ma także wady. Ponieważ IKE obejmuje fundusze inwestycyjne, akcje i obligacje, ryzyko straty środków ciągle istnieje, a szczególnie ryzyko utraty zarobków jest możliwe. Warto także pamiętać, że w tych narzędziach obowiązują limity wpłat. Na IKE można przelać rocznie około 13 tysięcy złotych, w przypadku IKZE jest to powyżej 5 tysięcy złotych. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli ktoś chce oszczędzać więcej. Narzędzia te można potraktować jako dodatkowy sposób oszczędzania na emeryturę, nie główny.

Polisa na emeryturę

Kolejnym sposobem, który wydaje się nieco bardziej skuteczny, jest właśnie polisa na emeryturę. To rozwiązanie także pozwala na efektywne oszczędzanie i odkładanie pieniędzy na później. Na dodatek polisa na emeryturę działa w ten sposób, że od momentu przejścia na świadczenie kwota ubezpieczenia zostaje podzielona i jest wypłacana osobom ubezpieczonym w częściach co miesiąc. Dlatego podnosi wysokość emerytury na dobre. Więcej informacji: https://www.prudential.pl/pewna-emerytura

Wpłacanie na polisę to tylko niewielkie miesięczne składki. Tutaj najważniejszy jest efekt kuli śnieżnej, to znaczy, że odkładanie nawet małych kwot może w rezultacie okazać się idealnym rozwiązaniem. Oczywiście polisa na emeryturę także może oznaczać zwiększanie oszczędzanej kwoty. Ubezpieczeni mogą liczyć na premie i dodatkowe wpłaty – dywidendy wypłacane za pracę odłożonych środków. Ubezpieczenie emerytalne to nie tylko polisa oszczędnościowa, to także polisa na życie – w razie śmierci osoby ubezpieczonej jej bliscy otrzymają świadczenie.

Samodzielne oszczędzanie na koncie

Wiele osób zastanawia się, czy oszczędzanie na koncie to dobre rozwiązanie. Z jednej strony będzie można mieć kontrolę nad swoimi środkami, z drugiej jednak może okazać się, że oszczędzanie w ten sposób będzie niemożliwe.

Jeśli dostęp do odłożonych pieniędzy jest łatwy, trudno się powstrzymać przed naruszeniem ich na różne cele. A pieniądze leżące na koncie lub, co gorsza, w skarpecie nie pracują na siebie, więc ich wartość spada z roku na rok ze względu na dość dużą inflację. Nie można także zapomnieć o tak zwanym podatku Belki, który naliczany jest od środków zdeponowanych na koncie.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Konta oszczędnościowe i lokaty wydają się lepszym rozwiązaniem, ponieważ odłożone na nich pieniądze wypracowują zysk. Cóż – nie do końca tak jest. Tak naprawdę oprocentowanie obecnie jest bardzo niskie, o wiele niższe niż wysokość inflacji. Na dodatek warto zwrócić uwagę na to, że dalej pieniądze są w zasięgu ręki, więc pojawia się ryzyko, że zostaną wydane na coś innego, nie doczekają do emerytury.

Na dodatek odkładanie pieniędzy na emeryturę to długofalowy cel, może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Odkładanie na kontach oszczędnościowych i lokatach będzie więc oznaczało ciągłe wyszukiwanie promocji i najkorzystniejszych ofert. Oznacza także konieczność spełniania warunków banku, które mają zagwarantować wysokość oprocentowania. To często duży problem – w ten sposób można operować mniejszymi kwotami, na przykład oszczędnościami celowymi lub poduszką finansową, w przypadku oszczędności na emeryturę warto wybrać inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *