sprawozdanie finansowe
Sponsorowane

Sprawozdanie finansowe przez internet – najważniejsze informacje

Prowadzenie własnej działalności ściśle wiąże się z szeregiem formalności, jakie trzeba załatwiać regularnie, w różnych urzędach. Jedną z nich jest dokumentacja dotycząca finansów. Chodzi konkretnie o sprawozdania finansowe. Co trzeba na ten temat wiedzieć? Przekazujemy najważniejsze informacje.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność od wielu lat zapewne już bardzo dobrze wiedzą, że istnieje obowiązek elektronicznego składania sprawozdań finansowych. Trzeba jednak pomyśleć również o tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć działalność. Mogą w związku z tym nie mieć jeszcze tej wiedzy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko udzielić kilku wskazówek.

Czym jest sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to nic innego jak dokument, który przedstawia wyniki finansowe na przykład spółki z o.o. Jeżeli zaś chodzi o mikro przedsiębiorstwa, mogą korzystać z uproszczonego sprawozdania, który przewiduje ustawa o rachunkowości. Z czego się ono składa? Z bilansu, rachunku zysków i strat, a także informacji uzupełniającej do bilansu. Mikro spółki nie mają obowiązku przygotowywania sprawozdania z działalności podmiotu, ale tylko pod jednym warunkiem – jeżeli w samym sprawozdaniu zostanie odnotowana odpowiednia wzmianka. To znacznie upraszcza proces wywiązywania się z szeregu związanych z tym obowiązków. Trzeba również pamiętać o tym, że składając dokumenty finansowe do repozytorium MF, należy jednocześnie przekazać uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe, a także uchwałę o podziale zysków bądź pokryciu straty.

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością takie sprawozdanie finansowe można podpisać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podpis profilem zaufanym ePUAP. Drugi to podpis elektroniczny, który może sporządzić kierownik jednostki. W celu sporządzenia sprawozdania finansowego należy postępować według poniższej listy punktów.

  1. Po pierwsze trzeba wygenerować i podpisać sprawozdanie finansowe w formacie .xml. Można to uczynić za pomocą dobrego programu księgowego.
  2. Następnie należy dokonać rejestracji na platformie ePUAP.
  3. Kolejny krok to podpisanie sprawozdania finansowe na wspomnianej platformie.
  4. Dopiero teraz można wprowadzić sprawozdanie finansowe na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.
  5. Na tym etapie odbywa się weryfikacja dokumentu.
  6. Teraz wystarczy już tylko złożyć podpis ePUAP i wysłać.

Wydawać się może, że temat sprawozdań finansowych jest niezwykle trudny. Tymczasem nie dla doświadczonego przedsiębiorcy. Przy użyciu odpowiednich narzędzi księgowych można łatwo i szybko sporządzić niezbędną dokumentację. Tym bardziej korzystając z pomocy księgowego, na przykład biura rachunkowego, można jeszcze bardziej sobie ten proces ułatwić. Dziś już nie wysyła się sprawozdań w wersji papierowej. Odbywa się to elektronicznie. Dla niektórych może wydawać się to niemałym utrudnieniem, ale w rzeczywistości już po pierwszym przygotowaniu takiego dokumentu wszystko wydaje się jasne.

Czy korzystanie z pomocy biura rachunkowego ma sens?

Niektórzy dopytują, czy warto z tego powodu korzystać z usług biura rachunkowego. Otóż, jeżeli ktoś czuje się na siłach, aby przygotować ten dokument samodzielnie i jest przekonany co do jego poprawności, nie musi korzystać z usług specjalistów. Wówczas wystarczy, że zajmie się tym samodzielnie. Musi jednak liczyć się z konsekwencjami, jakie wiązać się mogą z niepoprawnym przygotowaniem tego dokumentu. Tak więc dużo korzystniej byłoby powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają większe doświadczenie i wiedzą, jak się tym zająć. Można też ewentualnie ograniczyć się do złożenia prośby o udzielenie wskazówek w tej sprawie. W każdym razie każde biuro tylko czeka, aż ktoś przyjdzie z takim problemem.

Artykuł powstał dzięki współpracy Biura Rachunkowego Sygnum: https://sygnum.pl/

One Reply to “Sprawozdanie finansowe przez internet – najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *