Polecane

Środki ochrony indywidualnej dla pracownika wysokościowego.

Wykonywanie prac na wysokości wymaga stosowania określonych środków ochrony indywidualnej. Zabezpieczają one pracownika przed upadkami, a tym samym chronią przed utratą zdrowia lub życia. Środki te dobierane są w sposób indywidualny, w zależności od warunków pracy wysokościowej oraz jej rodzaju.

Niebezpieczeństwo związane z pracą na wysokości

Prace realizowane na wysokości zaliczane są do wyjątkowo niebezpiecznych. Upadek z dużej wysokości to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy, nierzadko bardzo ciężkich lub nawet śmiertelnych. W takich warunkach konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, praca na wysokości ma miejsce  wówczas, gdy pracownik znajduje się minimum 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi. Do prac wysokościowych nie zalicza się działań na powierzchni osłoniętej z każdej strony ścianami pełnymi lub oknami oszklonymi, których wysokość to minimum 1,5 m. Nie są również uwzględniane prace wykonywane niezależnie od wysokości, na powierzchni z urządzeniami lub konstrukcjami stałymi, które chronią przed upadkiem z wysokości.

Kursy i zasady BHP na wysokości

Pracownicy pracujący w takich warunkach muszą przejść odpowiedni kurs i poznać zasady BHP na wysokości. Szkolenia tego rodzaju uzależnione są od rodzaju  wykonywanych prac. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, pracownik otrzymuje stosowane uprawnienia wysokościowe. Kończąc kurs, posiada wszystkie informacje dotyczące wymaganych środków ochrony indywidualnej. Obowiązkiem pracodawcy jest nieodpłatne dostarczenie podwładnym dostępu do tych środków. Wymagane jest również poinformowanie pracowników o metodach ich użytkowania.

Systemy ochronne dla pracowników wysokościowych

Aby praca na wysokości była bezpieczna, stosowane w jej ramach środki indywidualne muszą być specjalnie dobrane, regularnie sprawdzane oraz utrzymane w odpowiednim stanie. Najczęściej wykorzystywane składniki systemów ochronnych to wszelkiego rodzaju taśmy i liny włókiennicze. Stosuje się je w uprzężach, np. pasach biodrowych czy szelkach bezpieczeństwa. Wykorzystywane są również w linkach, amortyzatorach, zaczepach taśmowych oraz urządzeniach samozaciskowych i samohamownych. Systemy te niezbędne są także w wielu innych środkach zabezpieczających pracownika przed upadkiem z dużej wysokości. 

Uprawienia do pracy na wysokości

Ze względu na specyficzną strukturę stosowanych materiałów, systemy ochronne do pracy na wysokości są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Pracownicy wysokościowi muszą więc zwracać dużą uwagę na ich prawidłowe użytkowanie, a także regularnie sprawdzać stan techniczny zabezpieczeń. Uprawnienia do pracy na wysokości są niezbędne, aby we właściwy sposób obsługiwać sprzęt oraz oceniać zagrożenia związane z jego uszkodzeniami. Pracownik wysokościowy musi przed każdym zastosowaniem ocenić jakość zabezpieczeń. Należy także pamiętać, że wszystkie środki ochrony indywidualnej, wykorzystywane podczas pracy na wysokości, muszą być atestowane.

Ten Artykuł powstał przy współpracy sklepu internetowego z produktami BHP: Specto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *